вітаємо на сайті
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
“Шевченківський
інклюзивно-ресурсний центр”
Шевченківської селищної ради
Алгоритм організації інклюзивного класу
в закладах загальної середньої освіти
Алгоритм дій батьків дитини з особливими освітніми потребами
1. Отримати висновок ІРЦ (містить колегіальний висновок фахівців ІРЦ про особливості розвитку дитини);у висновку має бути зазначено, що за результатами обстеження фахівцями ІРЦ дитині рекомендовано навчання в інклюзивному (спеціальному) класі закладу загальної середньої освіти; вказано рекомендації щодо програми, форм і методів навчання; необхідні додаткові спеціальні послуги відповідно до нозології дитини; перелік спеціалістів, які мають реалізовувати корекційну складову та соціальну реабілітацію.
2. Остаточне рішення про вибір закладу для навчання дитини обирають батьки, ураховуючи територіальне розташування закладу, та користь для дитини.
3. Звернутися до обраного закладу загальної середньої освіти, написати заяву з проханням організувати інклюзивне (або спеціальне) здобуття шкільної освіти для дитини. У заяві також потрібно вказати, чи потрібен дитині асистент дитини. До заяви додаються такі документи:
-висновок ІРЦ;
-медична довідка про стан здоров'я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати загальноосвітній навчальний заклад;
-довідка дільничого лікаря про епідемічне оточення;
-свідоцтво про народження;
-копія медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років (виданого лікарсько-консультативною комісією);
-копія індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда (за наявністю).
4. Взяти участь у розробленні індивідуальної програми розвитку дитини.
5. Забезпечити отримання дитиною додаткових спеціальних послуг відповідно до нозології, відвідування необхідних спеціалістів навчально-реабілітаційних центрів, ІРЦ тощо (якщо висновком ІРЦ такі рекомендовані).
Алгоритм заходів співробітників ЗЗСО щодо організації здобуття середньої освіти дитиною з ООП
1. На підставі заяви батьків дитини з особливими освітніми потребами та висновку інклюзивно-ресурсного центру та за погодженням із засновником (власником) закладу та відповідним органом управління освітою керівник ЗЗОС приймає рішення про утворення інклюзивного класу (класів) у закладі загальної середньої освіти. При цьому необхідно ураховувати наявність необхідної матеріально-технічної та методичної бази, відповідних педагогічних кадрів та приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам.
2. У разі потреби, відповідно до індивідуальних особливостей дитини, стану її здоров’я, директор звертається із письмовим поданням до органу управління освітою про введення посади асистента вчителя (з розрахунку 1 ставки на клас, у якому навчаються діти з особливими освітніми потребами) та годин для проведення корекційно-розвиткових занять спеціалістами (практичним психологом, логопедом, дефектологом, інструктором з фізичної культури тощо).
3. Забезпечення закладу необхідними педагогічними працівниками, підвищенню їх компетентності з питань особливостей навчання, виховання та розвитку дитини з ООП.
4. Створення у закладі відповідних умов з урахуванням особливостей розвитку дітей: доступність будівель і приміщень, створення необхідних кабінетів для роботи фахівців (практичного психолога, педагога-дефектолога, логопеда тощо), кімнати розвантаження, кабінету для корекційно-розвиткових занять тощо, обладнання їх необхідними засобами корекції та розвитку, методичною літературою, навчально-методичними і наочно-дидактичними посібниками, індивідуальними засобами навчання, використання адекватних форм і методів навчально-виховної роботи, психолого-педагогічний супровід, налагодження співпраці з батьками (особами, які їх замінюють).
5. Інформування батьків дітей, що відвідують навчальний заклад, щодо особливостей інклюзивного навчання, цілей та завдань, переваг інклюзії для всіх суб'єктів навчально-виховного процесу, роз'яснення питань щодо врахування особливостей дитини з ООП, залучених в інклюзивні класи, обговорення питань, що виникають унаслідок спілкування та групової взаємодії в дитячому колективі тощо.
6. Укладення угоди з іншими навчальними закладами (ІРЦ, установами соціального захисту, тощо) про співпрацю щодо супроводу дитини з особливими освітніми потребами, залучення фахівців цих установ до консультувань тощо.
7. Створення команди психолого-педагогічного супроводу дитини (заступник директора, вчителі, асистент вчителя, практичний психолог, вчитель-дефектолог, за необхідності:логопед, медична сестра, інструктор з фізичної культури тощо із обов'язковим залученням батьків дитини), розробка індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами. Склад групи фахівців психолого-педагогічного супроводу дитини визначається керівником ЗЗСО і затверджується відповідним наказом. Основні завдання команди фахівців психолого-педагогічного супроводу дитини:
- збір інформації про особливості дитини, її інтереси, труднощі і обмеження, освітні потреби з метою визначення та реалізації належної підтримки, вжиття адекватних заходів, залучення додаткових фахівців;
- всебічне обговорення особливостей (труднощів) розвитку дитини з урахуванням інформації різних фахівців з метою визначення характеру та причин відхилень в розвитку та поведінці; прийняття консолідованого рішення про специфіку змісту освіти і навчання з урахуванням рекомендацій ІРЦ;
- з'ясування потенціалу розвитку дитини, актуалізація її позитивних особистісних якостей;
- для кожного учня з особливими освітніми потребами - складання індивідуального навчального плану (на основі робочого навчального плану конкретного ЗЗСО), де вказується кількість годин корекційно-розвиткових занять з урахуванням рекомендацій ІРЦ;
- розробка та реалізація індивідуальної (адаптованої) навчальної програми з урахуванням навчальних програм закладу, яка затверджується керівником закладу та переглядається двічі на рік (у разі потреби частіше) з метою її коригування;
- моніторинг динаміки загального психічного розвитку дитини, консультування та вирішення складних, конфліктних ситуацій;
- ведення документації (щоденник спостережень, що відображає актуальний розвиток дитини, динаміку її стану, рівень успішності, збір портфоліо, а саме: учнівські роботи, контрольні листки, результати тестів, продукти діяльності тощо);
8. Здійснення просвітницько-виховної роботи в громаді за місцем розташування закладу з метою формування нової суспільної філософії щодо осіб з інвалідністю, розповсюдження напрацьованого педагогічного досвіду роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, інноваційних технологій з питань підготовки таких дітей до самостійного життя.
Відповідальність за організацію, стан та якість інклюзивного навчання в ЗЗСО несе директор