вітаємо на сайті
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
“Шевченківський
інклюзивно-ресурсний центр”
Шевченківської селищної ради
СТОРІНКА ДЕФЕКТОЛОГА
Пірамідка для дітей – не просто іграшка
Таємна історія дитячої пірамідки, про яку ми так мало знаємо.
У чому сенс народження людини? У постійному зростанні й гармонійному розвитку кожної миті свого життя. Будь-яка людина унікальна, але ми завжди можемо допомогти їй розвинути в собі нові якості та нову особистість.
Насправді, це не так складно – сформувати й виховати творця. Ви можете стати справжнім наставником і вчителем для своєї дитини. Допоможіть їй зрозуміти основні принципи, адже світ змінюється дуже швидко, і нам потрібно встигати за цими змінами, готуючи дітей до завтрашнього дня.
За останніми науковими дослідженнями, мозок дитини розвивається з неймовірною швидкістю. У ньому закладено потенційно велику потужність, яка задана століттями еволюції. Водночас мозок потрібно постійно тренувати, даючи йому нову роботу.
ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ З ДОМАШНІМИ ЗАВДАННЯМИ
Навряд чи знайдеться школяр, який завжди хоче робити уроки. Але виконання домашнього завдання важливе для закріплення пройденого у школі матеріалу. Тому процес варто організувати так, щоби він не затягувався до ночі, приносив користь і не спричиняв негативних асоціацій у школяра та членів сім’ї.
Як швидко та без нервів виконувати уроки ви дізнаєтесь із цієї статті.
Як навчити розрізняти кольори дітей
Знайомство з кольором значно розширює уявлення дитини про світ, дозволяє йому класифікувати всі навколишні предмети ще одним способом - за кольором. Крім того, вміння розрізняти кольори відкриває перед дитиною новий пласт цікавих розвиваючих ігор.
Формування графічних навичок
Не викликає сумніву той факт, що формування навичок письма має велике соціальне й педагогічне значення, адже особистість, яка не оволоділа на достатньому рівні писемною навичкою, не може повноцінно реалізувати себе у суспільстві. Письмо є необхідною складовою людської діяльності в усіх її різновидах. Кінцевим результатом засвоєння графіки є розвиток уміння граматично правильно, точно і змістовно висловлювати свої думки, оволодіння культурою мовлення.
В.О.Сухомлинський писав про те, що витоки здібностей та обдарувань дитини – на кінчиках їх пальців. Чим більше впевненості в рухах дитячої руки, тим краще рука взаємодіятиме з олівцем, ручкою, тим успішніше відбуватиметься у неї розвиток мислення. Результати наукових досліджень вказують на наявність зв’язку між станом функції рук та станом сформованості психічних функцій. Встановлено також, що рівень розвитку мовлення знаходиться в прямій залежності від сформованості дрібних рухів пальців рук.
У процесі письма дитина має відволікатися від усного мовлення, перетворюючи послідовність фонем у просторовий ряд графем. На думку Ю. Б. Гіппенрейтер, це є дуже важливим, оскільки при стійкій автоматизації руху письма «..відбувається вивільнення свідомості, яка може бути спрямована га оволодіння більш складними діями», зокрема, орфографічними, стилістичними, композиційними та іншими навичками.
Важливою складовою основних операцій письма є графомоторні дії. Це пов'язано зі збереженістю, безперервністю й умінням чергувати рухи всієї руки та пальців. Одночасно з рухами руки здійснюється кінестетичний контроль, який у процесі письма підкріплюється дією зорового аналізатора. Рівень розвитку дрібної моторики – один з показників готовності дитини до школи. У поєднанні із зорово-моторною координацією та слуховою увагою це забезпечує правильний розвиток навичок читання та письма.
За визначенням І.М.Сєченова, «певній сукупності рухів завжди відповідає у свідомості певна сукупність чуттєвих знаків; якщо ж руховий рядок повторюється багато разів, то разом із цим рухом заучуються й відповідні рядку чуттєві знаки. Їх запечатління в пам’яті утворює рядок нот, за контролем яких розігрується певна рухова п’єса». Завдяки оптико-моторним механізмам відбуваються складні процеси перекодування звука в літеру, літери в комплекс точних рухів руки. Несформованість таких навичок зустрічається в дітей із дислексією, а також при моторній та кінестетичній формах дисграфії.
Використовуючи на практиці систему формування графо-моторної діяльності та рухової навички письма, можна одночасно коригувати недоліки зорово-моторної координації, слухову та просторову увагу. В такому випадку стабілізація рухової навички розвантажить увагу дитини і дасть можливість сконцентруватись на виконанні звукової структури слова чи інших завдань.
Ще однією проблемою при навчанні письму може бути слабка просторова орієнтація дитини на сторінці чи в рядку. Тому увага педагога повинна бути спрямована на засвоєння послідовності оволодіння такими знаннями та уміннями, а саме: орієнтація на площині, ознайомлення з клітинкою як квадратом та орієнтування на її сторонах; об’єднання кількох клітинок – квадратів (4-6 і поступове збільшення до 9-16) та орієнтування у них, як на площині, рух по клітинкам; ознайомлення з рядком, стовпчиком, полями зошита та перенесення клітинок – квадратів на сторінку зошита; проведення таких самих вправ на сторінці зошита у клітинку, як у клітинках – квадратах. Важливим завданням навчання письму є розвиток умінь утримувати літери в рядку (зліва направо) та писати букви, цифри певної величини. Досвід показує, що спочатку відбувається запам’ятовування графічного образу букви, і лише пізніше, коли образ сформовано, слід привернути увагу дитини щодо величини написання. На практиці, при навчанні дітей графічним навичкам у добукварний період відпрацьовується написання елементів майбутнього письма - як цифр, так і букв.
Завдяки застосуванню широкого арсеналу навчальних вправ дитина має змогу якнайкраще запам’ятати уявний та руховий образ цифри, фігури, букви, лінії.
Сенсорний розвиток
Сенсорний розвиток розпочинається з дослідження оточення – дитина дивиться, обстежує все руками, нюхає, пробує на смак, знайомиться із тим, що її оточує. Розширення сенсорного досвіду допомагає дитині не просто бачити, а й розуміти те, що вона бачить. Розвиток зорового, слухового, нюхового, тактильного сприймання сприяє ефективніше пізнавати навколишній світ, сприймати явища і об’єкти навколишньої дійсності в сукупності їх властивостей.
З матеріалом для сенсорного розвитку проводять різноманітні дидактичні ігри та вправи. Основні групи сенсорних матеріалів такі:
1. Матеріали для розвитку зорового сприймання, які поділяються на підгрупи:
-
матеріали для розрізнення розмірів і розвитку окоміру - (штанги, золоті перлинки);
-
матеріали для розрізнення кольорів і їх відтінків;
-
матеріали для розрізнення форми плоских фігур;
-
матеріали для розрізнення розмірів фігур та просторових тіл.
2. Матеріали для розвитку тактильного сприймання:
-
дошки для тактильного обстеження;
-
шороховаті таблички;
-
скринька з клаптиками тканини.
3. Матеріали для розвитку слухового сприймання:
-
шумові коробочки;
-
дзвіночки.
4. Матеріали для розрізнення ваги:
-
таблички з різних порід дерева.
5. Матеріали для розвитку відчуття тепла:
-
брусочки з різного матеріалу.
6. Матеріали для розвитку нюху:
-
коробочки із запахами.
7. Матеріали для розвитку смаку:
-
смакові баночки.
8. Матеріали для розвитку стереогнозу:
-
геометричні тіла для сортування;
-
«чарівний мішечок».
Працюючи з сенсорним матеріалом, дитина набуває досвід, збагачує словниковий запас, засвоює поняття про сенсорні еталони. Сенсорні матеріали опосередковано готують дитину до сприймання математичних знань.
Розвиток практичних навичок
Розвиток предметно-практичних навичок спрямований на підготовку дитини до самостійного життя і праці. Формуванням у дітей знань і умінь сприяють соціально-побутовій адаптації, підвищенню їх рівня загального розвитку.
Діти ознайомлюються з нескладними елементами практичної діяльності, необхідними у побуті, наприклад:
-
наповнити глечик водою, а потім налити воду з глечика в чашку;
-
відімкнути і замкнути двері ключем;
-
витерти дошку ганчіркою;
-
полити квіти тощо.
З допомогою практичного матеріалу діти ефективніше навчаються застібати ґудзики, гачки і блискавки, зав'язувати шнурки та інше.
З метою вдосконалення практичних навичок діти можуть виконувати такі завдання:
-
прати білизну ляльки (дії: намочити, намилити, потерти, полоскати, наливати і зливати воду);
-
сушити білизну ляльки (дії: натягувати мотузки, закріплювати їх, виконувати дії із защіпками);
-
одягати і роздягати ляльку (дії: застібати ґудзики, розчісувати, заплітати, зав'язувати стрічки);
-
мити іграшки (дії – намилити ганчірку чи губку милом, потерти іграшку, змити мило, покласти її для висихання);
-
мити посуд (дії: колові рухи губкою, полоскання, витирання рушником, сортування за розміром);
-
сервірувати стіл: (дії: накривання столу скатертиною, розкладання серветок і столових приборів).
Крім цього, діти вчаться мити, чистити та нарізати овочі, користуватися різними інструментами й обладнанням, вправлятися в умінні складати папір, згинати, різати та клеїти його, пересипати сипучі предмети.
У запропонованих іграх та вправах використовуються не тільки спеціально розроблені матеріали, а й звичайні предмети, якими діти користуються в реальному житті.
Математичний розвиток
Діти отримують різноманітний сенсорний і моторний досвід, природно розвиваючи при цьому математичні здібності. Запорукою розвитку математичних уявлень є чуттєве сприймання, здобуте з досвіду та спостережень. У процесі чуттєвого пізнання формуються уявлення про образи предметів, їхні ознаки. Оперуючи різноманітними множинами (іграшки, картинки, цукерки, фрукти тощо), діти вчаться встановлювати рівність та нерівність множин, називати кількість, ознаки предметів (розмір, довжина, ширина, висота, форма, колір). Для дитини з особливими потребами важливі не стільки логіко-математичні вміння самі по собі, скільки здатність використовувати їх у різних життєвих ситуаціях, розсудливо поводитися, виявляти пізнавальну активність.
Ознайомлення з математичними уявленнями поєднується з майбутніми навичками повсякденного життя. Наприклад, при ознайомленні з кухонним приладдям діти навчаються орієнтуватись у просторі. Вживаючи прийменники в, на, під, поруч, біля та інше, діти вчаться визначати напрямки. Роздивляючись овочі та фрукти - визначають форму: капуста, кавун, помідор, буряк, вишня, яблуко мають форму кулі; морква – конус; огірок, баклажан – циліндр; картопля, аґрус, слива мають овальну форму. Під час групування овочів та фруктів, визначаючи розмір, колір, діти порівнюють їх за даними ознаками, описують їх, використовуючи математичні терміни: форму, колір, розмір, довжину, товщину, кількісні числівники. При цьому вчаться розділяти ціле на частини:
-
дай половинку картоплини;
-
скільки половинок потрібно взяти, щоб була ціла морквина?
Маніпулюючи з крупою, діти ознайомлюються з розміром (горох – великий, пшоно – мале), формою (горох, пшоно– круглі, схожі на кульки, рис – овальний), із кольором (рис, манка – білі, горох – жовто-зелений, пшоно – жовте).
При вивченні та закріпленні нумерації чисел першого десятка, ілюструють кожне число відповідною кількістю предметів. Для кращого засвоєння цифр викладають цифри з дрібних предметів (гречка, горох, кукурудза тощо). Окремі види многокутників вводяться одночасно з вивченням чисел. Ці фігури діти викладають із дерев'яних паличок. Уявлення про цифри та фігури у дітей закріплюються під час виконання цілого ряду вправ. Розв'язання кожної потребує відповідного виду мисленнєвої діяльності: репродуктивної, частково-пошукової, творчої.
Мовленнєвий розвиток
Мова є одночасно наслідком і основою соціального життя людей, засобом «спільного мислення». Дитячий розум має унікальну властивість – невпинно сприймати і фіксувати навколишню дійсність, зокрема й мову. Збагачення словникового запасу вимагає систематизації отриманої дитиною інформації.
Підібрані ігри та вправи сприяють розширенню і збагаченню словникового запасу дітей, удосконаленню, закріпленню навичок читання та письма. Оскільки розвиток мовлення взаємодіє з розвитком дрібної моторики рук, різноманітні матеріали спрямовані саме на удосконалення дрібної моторики, масажу пальців.