top of page

ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК ПРАКТИЧНОГО ЖИТТЯ ШЛЯХОМ ЗАСТОСУВАННЯ ІГОР ТА ВПРАВ

 

ПЕРЕМІШАЙ ЛОЖКОЮ

Мета: розвивати дрібну моторику, охайність; навчати трудовим навичкам; знайомити з оточуючим світом.

Обладнання: прозора посудина (стакан, широка банка); столова або чайна ложка; харчові барвники; сіль, цукор.

Хід гри

Вчитель пропонує учневі розмішати в воді речовину, яка зафарбовує її. При цьому слідкує, щоб учень правильно тримав ложку, рухи були не швидкими. Щоб дитина добре засвоїла всі дії, цю гру можна поєднувати з пересипанням. Насипати в цукорницю чайною ложкою цукор або насипати крупу в чашку.

 

ВИШИВАННЯ НА КАРТОНІ

Мета: розвивати дрібну моторику, координацію; поліпшувати рухи пальців рук; сконцентровувати увагу; готувати руку до письма.

Обладнання: голка з великим вушком, товста шерстяна нитка (бажано кольорова), аркуші картону з намальованими на них лініями, предметні картинки, клей, шило.

 

На картоні проведені лінії, на яких крапками відмічені місця, де проходитиме голка з ниткою. Гру можна урізноманітнити. Вирізати й наклеїти на картон цікаві картинки (машини, фрукти, тварини). Зробити шилом дірочки вздовж сторін картинки з інтервалом 1–1,5 см.

Хід гри

Учень вибирає картинку з малюнком, бере голку. Вставляє нитку у вушко голки.

Кінці нитки можна з’єднати й зав’язати у вузлик. Потім дитина робить стібки на картонному малюнку по дірочках, які зроблені на лінії.

 

ЧИСТИМО ЧЕРЕВИКИ

Мета: розвивати увагу; навчати побутовим навичкам.

Обладнання: щітка для змітання бруду, ганчірочка для взуття, два черевики. 

Хід гри

Всі речі потрібно скласти в корзинку і поставити її у  коридорі недалеко від вхідних дверей. Разом з дитиною приготуватись до чищення. Показати дитині, як правильно змести бруд із взуття, а потім протерти його ганчіркою. Зараз в продажі є різні губки з блиском для чищення взуття. Можна показати дитині, як користуватись такою губкою. Вправа-гра вважається завершеною, коли всі предмети, які необхідні були для гри, прибрані, а руки вимиті.

 

МАЛЕНЬКИЙ ПОМІЧНИК

Мета: розвивати увагу; навчати побутовим навичкам.

Обладнання: засіб для миття посуду (краще взяти дитяче мило, воно не зашкодить ніжній  шкірі дитини); губка, посуд (невелика каструля, чайник або ложка).

Хід гри

Діти дуже люблять допомагати дорослим. Вчитель пропонує дитині допомогти прибрати посуд у їдальні після обіду. 

Цей процес складний і відповідальний. Потрібно повільно показати дитині, як потрібно мити тарілку або чашку, щоб вона побачила хід дій, чітко усвідомивши  окремі дії. Потім запропонувати дитині повторити вправу з іншим предметом. Через деякий час вчитель відходить від дитини, але безперервно підтримує з нею зв’язок. Потрібно коментувати її дії, підбадьорювати, хвалити, радіти, що є такий чудовий помічник. Коли гра-заняття закінчиться, потрібно показати дитині, як все прибрати. Тільки після прибирання посуду справа вважається завершеною.

 

ВОДА НАБИРАЄ ФОРМУ

Мета: розширювати кругозір дитини; розвивати дрібну моторику руки; виховувати охайність.

Обладнання: гумова рукавичка, глечик з водою, серветка, надувна кулька.

Хід гри

Учень обережно наповнює гумову рукавичку водою з глечика. Він спостерігає, як вода заповнює рукавичку. Потім виливає воду назад у глечик. Далі продовжує наповнювати інші предмети. Вчитель звертає увагу дитини на те, що вода набуває форми предмета. В кінці гри учень старанно витирає стіл.  

 

РІЖЕМО НОЖИЦЯМИ

Мета: розвивати координацію рухів руки; тренувати м’язи кисті руки; вчити концентрувати увагу; готувати руку до письма; вчити впевнено тримати ножиці і різати точно по визначених лініях.

Обладнання: ножиці з тупими кінцями, декілька аркушів кольорового паперу. На деяких аркушах повинні бути позначки ліній, по яких потрібно різати.

Хід гри

Показати дитині, як потрібно тримати ножиці. У ході гри можна використовувати  іграшки дитини. Наприклад, нехай учень відріже смужку паперу (дорога для автомобіля, стрічка для ляльки, стежинка для зайчика тощо). Коли дитина засвоїть перші навички роботи з ножицями, можна запропонувати їй нарізати смужки по позначених лініях, а потім вирізати візерунки.

 

ҐУДЗИК ЗА ҐУДЗИКОМ

Мета: розвивати дрібну моторику пальців; тренувати уміння маніпулювати з різними видами застібок.

Обладнання: ремінці, ґудзики різних розмірів та петлі до них, шнурки, кнопки, гачки, одяг з різноманітними видами застібок.

Хід гри

Намалювати на картоні контури парних фігур. Це можуть бути зайчик і морква, їжачок і грибочок. Вирізати їх. Покласти шаблони на цупку тканину, обвести та вирізати фігури з неї. Очі, ротик і ніс можна намалювати  фломастером або вишити, або приклеїти.  На фігуру їжачка або зайчика пришити великі і маленькі ґудзики, застібки-липучки. Окремо вирізати з тканини яблучко, листочок, грибочок, морквинку. В одних деталях зробити прорізну петлю, яка відповідає розмірам ґудзиків на першій фігурі. З такими фігурами можна фантазувати. Наприклад, «Нагодуй зайчика морквиною», «Допоможи їжачкові принести додому яблучко» і т.д. Кожну дію потрібно виконувати поступово і старанно, щоб дитина все це могла роздивитись і запам’ятати. 

 

ТОНЕ – НЕ ТОНЕ

Мета: розширювати й збагачувати знання учнів про роль оточуючих предметів; вчити самостійно робити певні висновки.

Обладнання: прозора миска з водою, чашка з різними дрібними предметами: камінець, намистинка, паличка, пір’їна, пластмаса.

Хід гри

Перед початком гри потрібно поміркувати з учнем, що потоне, а що ні. Дитина по черзі опускає у миску з водою один за одним всі предмети. Вона спостерігає – тоне предмет чи ні. Перевірені предмети можна розкладати на  дві купки за принципом «тоне» або «не тоне». 

 

ЖИВІ КВІТИ

Мета: розвивати спритність, охайність, окомір; навчати побутовим навичкам. 

Обладнання: живі квіти, маленьке відерце, лопатка для сміття, різні квіткові вази та банки, ножиці, поливальниця, ганчірка.

Хід гри

Вчитель наливає воду з поливальниці у будь-яку вазу. Дитина повинна помітити, скільки води вчитель налив. Потім дитина сама повинна налити воду у вазу. Якщо вода випадково переллється  через край, потрібно її витерти ганчіркою. Слід навчити дитину обрізати ножицями листочки на стеблах і відрізати частину стебла. Після цього поставити квітку у вазу. Потрібно дати дитині можливість повторити всі дії самостійно, взявши іншу вазу. Не слід заважати дитині, якщо навіть  дуже коротко відріже стебло. Нехай вона переконається в цьому самостійно. Так у дитини розвивається окомір. Завершивши вправу-гру, слід разом прибрати робоче місце.

 

МАЛЕНЬКИЙ ПОМІЧНИК

Мета: розвивати спритність, охайність; навчати побутовим навичкам.

Обладнання: щітка або ганчірка, спеціальна лопатка.

Хід гри

Показати дитині, як тримати щітку (ганчірку)  правою рукою (або лівою, якщо дитина лівша), як змітати нею зі столу, як підставляти лопатку, щоб сміття не падало на підлогу. Дитині допоможе засвоїти гру яскравий або темний кант по краю лопатки. Його можна намалювати звичайним маркером. Показати  дитині, що лопатку потрібно підставити під кришку стола так, щоб канта не було видно,  тоді на підлогу нічого не розсиплеться.  Засвоївши цю навичку, дитина зможе кожного дня допомагати дорослому прибирати зі столу. Вона радітиме від того, що у неї, як і в дорослого, є свої обов’язки.

 

МАЛЕНЬКИЙ КУХАР

Мета: розвивати моторику, окомір, побутові навички.

Обладнання: 2-4 шматочки хліба або батона, 4-5 шматочків сиру, 2-4 кружечки ковбаси.

Хід гри

Завчасно приготувати всі необхідні продукти. Покласти їх на тарілку. Посадити дитину за стіл і поставити перед нею цю тарілку. Розглянути разом з учителем продукти, з яких будуть готуватися бутерброди. Звернути увагу на те, що шматочки хліба, ковбаси та сиру різні за формою і розміром. Якщо дорослий вважає за потрібне, нехай довірить дитині намастити хліб маслом, показавши спочатку, як це потрібно робити, на іншому шматочку хліба. Запропонувати дитині зробити бутерброди. Добре, якщо дитина зможе вголос коментувати  свої дії. Обов’язково  нехай пригостить однокласників власноруч приготовленими бутербродами.

bottom of page