вітаємо на сайті
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
“Шевченківський
інклюзивно-ресурсний центр”
Шевченківської селищної ради
ІГРИ ТА ВПРАВИ ДЛЯ КОРЕКЦІЇ ТА РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ ЗДІБНОСТЕЙ
РІЗНОКОЛЬОРОВІ КРАПЛИНИ
Мета: розвивати дрібну моторику руки, координацію рухів; покращити рух пальців рук; вчити концентрувати увагу; готувати руку до письма; вчити розпізнавати кольори та порівнювати їх.
Обладнання: форми для льоду, три різнокольорових фломастери, три посудини з кольоровою водою ( воду можна підфарбувати харчовими барвниками синього кольору), піпетка, маленька губка.
Хід гри
Зафарбувати денце форм по принципу 1 ряд – 1 колір. Дитина за допомогою піпетки по краплі переносить воду з різних посудин у форми з водою. Форми поступово наповнюються водою у відповідності з їх кольором. Якщо вода розливається, дитина витирає губкою, при цьому вивчає властивість губки вбирати воду. Воду у формочках можна заморозити, роздивитись льодяні кубики. Разом з цим дитина знайомиться з одним із станів води – з льодом. Потім учень може помістити лід у стакан з водою, при цьому спостерігаючи, як лід перетворюється у воду.
ЗАЩІПКИ У ВІДЕРЦІ
Мета: розвивати дрібну моторику руки, мислення, фантазію; готувати руку до письма.
Обладнання: пластмасове дитяче відерце із защіпками для білизни, картонні фігурки предметів.
Хід гри
Вчитель пропонує учневі діставати із відерця защіпки одну за одною.
Можна закріплювати защіпки, «прикрашаючи» ялинку, прикріплюючи їжачкові «голки». Якщо учень навчиться добре працювати із защіпками, йому можна запропонувати скласти із них квітку - семиквітку, зайчика і т.д.
ШЕРШАВІ БУКВИ
Мета: стимулювати тактильні відчуття; вивчати алфавіт через тактильні відчуття; співставляти звук і букву, готувати руку до письма.
Обладнання: шершаві букви, наклеєні на таблички з товстого картону (колір табличок для голосних звуків червоний, для приголосних – синій).
Хід гри
1. Вчитель пропонує учневі роздивитися картки. Показує йому, як можна двома пальцями обвести букву, ніби написати її. Дитина повторює цей рух. Якщо учень знає букву, то після обведення називає її. Якщо не знає, то букву називає вчитель, а дитина повторює. Учень може повторити рух руки в повітрі, щоб краще запам’ятати контури названої букви.
2. Учень кладе перед собою декілька табличок з шершавими буквами й закриває очі. Він промацує шершаві букви й намагається назвати їх.
ПОСИПАЄМО ДОРІЖКИ
Мета: розвивати дрібну моторику; готувати руку до письма; розвивати координацію рухів.
Обладнання: крупа, сірники або тоненькі смужки паперу.
Хід гри
Педагог пропонує учневі посипати крупою (манкою, пшоном, гречкою) доріжку на столі шириною 3 – 5 см. Контури доріжки (краї) обмежувати 4 – 8 сірниками. Доріжка повинна проходити від одного будиночка, викладеного із сірників, до другого, чи від однієї палички до іншої.
ПИСЬМО НА УРОЦІ
Мета: розвивати дрібну моторику рук; готувати руку до письма; виховувати охайність, кмітливість.
Обладнання: набір табличок з шершавими буквами, піднос з насипаною крупою, тоненька паличка для письма.
Хід гри
Спочатку учень обводить двома пальчиками шершаву букву на дошці. Потім він робить ті ж рухи, пишучи на підносі з крупою. Вправу можна виконувати декілька разів, струшуючи піднос з крупою.
Цю ж вправу учень може виконувати за допомогою палички. Спочатку обводить нею шершаву букву, а потім виводить цю букву на крупі.
Дитина малює на крупі те, що забажає.
СЛОВА В ТРЬОХ КОРОБОЧКАХ
Мета: розширювати й збагачувати словниковий запас дитини; вчити класифікувати предмети та слова; співставляти предмет із його назвою; розширювати кругозір.
Обладнання: три однакові коробочки різного кольору ( червоного, жовтого, зеленого), малюнки тварин, рослин, будь-які малюнки предметів, що відносяться до побуту людини.
Хід гри
В червоній коробочці лежать малюнки із зображенням тварин, в зеленій – рослин, в жовтій – будь-який малюнок із зображенням предметів, що належать до побуту людини.
Учень бере коробочку, дістає з неї по одному малюнку й називає відомі йому предмети. Незнайомий дитині предмет називає вчитель.
Далі гра ускладнюється. Вчитель ставить перед учнем два відомі малюнки з предметами й один невідомий. Називає разом з дитиною предмет, який йому відомий, і пропонує дати або показати його. Запитує про невідомий предмет: «Що (хто) це? На що це схоже? Як ти думаєш, що ним роблять?» Можливо в учня буде своє уявлення про цю річ. Вчитель вислуховує його, а потім сам розповідає про цей предмет.
Якщо дитина вже знає назви предметів, які зображені на малюнках, вчитель висипає картинки з коробок на стіл, перемішує і просить дитину знайти свій будиночок кожному предмету. Учень бере по одному малюнку, називає його й розкладає в коробочки: малюнки тварин – в червону, малюнки рослин – в зелену, все, що відноситься до побуту людини – в жовту.
ШЕРШАВІ СЛОВА
Мета: удосконалювати тактильні відчуття готувати руку до письма; розвивати образне сприйняття; поєднувати подумки букви в склади й слова; концентрувати увагу.
Обладнання: картонні таблички, на яких буквами із шороховатого паперу написані слова, хустинка для зав’язування очей.
Хід гри
Вчитель зав’язує учневі очі. Кладе перед ним табличку з шершавим словом. Учень обмацує букву за буквою, поєднує їх в слово й зачитує його. Якщо дитина допускає помилку, вчитель пропонує повторити гру спочатку.
КАРТИНКА – СЛОВО
Мета: розвивати інтуїтивне читання; порівнювати написане слово із зображенням предмета; контролювати виконане завдання.
Обладнання: картки із зображення будь-яких предметів, таблички зі словами до них, контрольні картки, на яких слово й предмет поєднані. Малюнки та слова можна підібрати за групами предметів: квіти, одяг, тварини і т.д. Важливо, щоб слова на табличках були легкими для читання.
Хід гри
Учень бере конверт з картинками, на яких зображені різні предмети. Він викладає на стіл картинки, а потім підбирає до них таблички зі словами. Контрольні картки допоможуть дитині самостійно перевірити виконану роботу.
ЩО МЕНЕ ОТОЧУЄ
Мета: навчитися співставляти прочитане слово з предметом із навколишнього середовища.
Обладнання: таблички з тасьмою, на яких написані прості слова, предмети з навколишнього середовища (стіл, шафа, підлога, кубик, лялька і т.д.)
Хід гри
Учень бере одну за одною таблички, читає слово та вішає або кладе табличку на відповідний предмет. Часто буває так, що вся кімната завішується табличками з назвами предметів. Це дуже важливий стан переходу дитини від інтуїтивного до усвідомленого читання. Учень робить важливі відкриття: все, що мене оточує, можна записати, а потім прочитати.
ДОМІНО З ЛІТЕР
Мета: навчати інтуїтивному читанню слів, запам’ятовуванню їх; розвивати мовлення; вчити розпізнавати літери як символи звуків у написаних словах; готувати до оволодіння навичками читання.
Обладнання: картки зі словами, перша та остання буква в яких виділена червоним кольором; на зворотньому боці – відповідний малюнок.
Хід гри
Дитина висипає перед собою картки і перевертає їх словами вгору. Вчитель показує, як скласти ланцюжок слів, підбираючи їх так, щоб перші й останні літери співпали:
МАМА – АҐРУС – СОМ – МИР – РУКА - …
Якщо дитина ще не готова до розрізнення літер, вона може гратись із картинками, сприймаючи їх назви на слух. Для цього потрібні і відповідні картинки. Вчитель кладе перед дитиною картки вгору зображенням, промовляючи вголос назву картинки. При цьому учень старається підібрати таблички так, щоб у назвах співпали перший і останній звуки слів.
НАЗВИ СЛОВО
Мета: розвивати фонематичний слух, вміння користуватись своїм словниковим запасом.
Обладнання: картки із зображенням літер (синій колір – для літер, які позначають приголосні звуки, червоний – голосні.)
Хід гри
Дитина дістає з коробки одну за одною картки і називає слова, які починаються з вказаної на картці літери. Чим більше слів назве дитина на одну букву, тим краще.
В цю гру можна гратись вголос, не користуючись картками. Потрібно назвати дитині кілька звуків, до яких вона повинна придумати слова.
ЩО РОСТЕ НА ДЕРЕВІ?
Мета: навчитись розрізняти дерева, їх листя і плоди; довести до відома, що деякі дерева не мають плодів; ввести в словник слова «плід», «листок».
Обладнання: картки з картинками, лото. На одних картинках зображені різні дерева (ялина, береза, груша, яблуня і т.д.), на інших – листя, плоди цих дерев.
Хід гри
Учень вибирає будь-яку картку із зображенням дерева і підбирає до неї картку із зображенням листка і плода.
На основі цієї гри вчитель розповідає учневі, що таке гербарій і навіть пропонує зібрати його.
ЩО НАПИСАНО?
Мета: удосконалювати навички читання; усвідомлювати прочитане.
Обладнання: невеличкі смужечки паперу з надрукованим текстом у вигляді завдань. Це може бути вказівка, доручення, повідомлення тощо. Для тексту завдань підбираються найпростіші слова, речення:
ВИТРИ ДОШКУ
ПОЛИЙ ВАЗОН НА ПІДВІКОННІ
СПІВАЙ
Хід гри
Учень бере смужки, читає завдання і виконує їх одне за одним. У записах можна пропонувати різноманітні завдання. В цій вправі учень вперше читає відразу декілька слів у ряду, які пов’язує між собою за змістом – речення. Він повинен поєднати їх в своїй свідомості, і розуміння прочитаного буде для нього сигналом до виконання дій.