вітаємо на сайті
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
“Шевченківський
інклюзивно-ресурсний центр”
Шевченківської селищної ради
Розвиток мовлення в дитини: як прискорити
(поради для батьків)
Головне - мотивувати дитину спілкуватися за допомогою слів, словесно передавати свої бажання.
Пропонуємо 8 корисних порад, дотримуючись яких, ви досягнете чудових результатів у мовленнєвому розвитку.
Порада № 1.
Їжте улюблені ласощі малюка в його присутності й не пропонуйте йому. Коли дитина бачить в полі зору улюблену річ або їжу, вона шукає оптимальний для неї спосіб попросити: показати за допомогою жесту, використовувати слова або прості фрази. Наприклад, якщо
дитина показує на цукерку з проханням дати їй одну, навчіть її вимовляти слово «цукерка» або зобразити звук, який буде означати цукерку. Малюк повинен висловити своє прохання словами. Якщо він продовжує показувати на цукерку, візьміть його за руку й допоможіть правильно вербалізувати прохання. Тільки після цього дайте дитині цукерку. Звичайно, цукерка виступає тут лише як приклад. Давати солодощі маленьким дітям усе ж не рекомендується. Замість солодощів можуть бути смачні фрукти, несолодке печиво, сік, інші продукти, які дійсно подобаються дитині.
Порада № 2.
Грайте з улюбленою іграшкою дитини й не діліться з нею. Наприклад, якщо дитина любить ліпити з пластиліну, навчіть її говорити «будь ласка» або «грати», коли вона хоче, щоб ви дали їй пластилін. Якщо вона вже знає одне з цих слів – навчіть її пов'язувати два слова у фразу: «грати, будь ласка».
Порада № 3.
Під час прийому їжі давайте дитині маленьку порцію, щоб вона попросила ще. Якщо дитина ніяк не виражає прохання – допоможіть їй вимовити «ще» або висловити своє прохання звуком, що імітує це слово.
Порада № 4.
Обмежте доступ дитини до іграшок та їжі, а також вихід на вулицю для того, щоб вона попросила дати їй іграшку або випустити на вулицю. Також можна покласти високо або замкнути на замок улюблені речі дитини.
Порада № 5.
Грайте з дитиною в ігри, які потребують двох учасників: кидайте один одному м'яч або катайте машинку. Коли настане ваша черга, почекайте, щоб дитина висловила вимогу. Для цього вона може вимовити слово «м'яч», якщо це для неї занадто складно – звук «м», що
імітує це слово. Якщо дитина вже може вимовляти слова – навчіть її висловлювати прохання
фразою: «м'яч, будь ласка» або «дай м'яч».
Порада № 6.
Тримайте речі в коробках, які щільно закриваються. Коли дитина захоче печиво, дайте їй його разом з коробкою. Дитина не зможе її відкрити й віддасть її вам назад з проханням про допомогу.
Порада № 7.
Використовуйте механічні іграшки або інші, з якими дитині буде складно поводитися. Заведіть іграшку й дайте її дитині. Коли завод закінчиться, дитина змушена буде попросити вас про допомогу. Навчіть малюка використовувати для цього слова або звуки.
Порада № 8.
Пускайте мильні бульбашки разом з дитиною. Коли настане черга дитини, щільно закрутіть кришку. Зачекайте, поки дитина словами або звуками попросить вас відкрити її. Використовуйте ці маленькі хитрощі, щоб мотивувати дитину більше говорити. Це переконає її у важливості спілкування. Вона швидко зрозуміє, що для того щоб вийти на вулицю, їй необхідно сказати «на вулицю» або попросити за допомогою звуку, а плач у такій ситуації не допоможе. Важливо швидко реагувати на прохання дитини, щоб вона краще засвоїла його необхідність. Тому подбайте заздалегідь, щоб печиво було під рукою на випадок, якщо малюк попросить ще одне. Якщо він просто показує рукою на те, що хоче, або впадає в істерику – не звертайте на це уваги або поясніть, що ви не розумієте його прохання. Потім покажіть на прикладі, як правильно висловлювати своє прохання.
Природно, все це необхідно робити з терпінням і любов'ю. Коли дитина побачить, що вона навчилася говорити про свої прохання й отримувати те, що хоче, це надихне її продовжувати оволодівати мовленням у подальшому.