top of page

Вправи для розвитку уваги і пам'яті за допомогою слів

Майже кожен день нам доводиться запам'ятовувати будь-які слова або фрази в садочку, школі, на роботі або просто на вулиці. І щоб швидко і надовго це запам'ятати, необхідна якась система або методика, з якою ви познайомитеся далі. Безумовно, запам'ятовування інформації залежить від характеру людини і змісту інформації, мотивації та інтересу людини.

Завдання на слова потрібно виконувати не поспішаючи, Ви читаєте слова повільно від початку і до кінця. Дитина уважно слухає і запам'ятовує. Потім Ви  знову читаєте, але тільки перше слово, друге ж слово дитина має назвати самостійно.

Вправа 1

Мама-кухня,

тато-диван,

стіл-табуретка,

футбол-м'яч,

гітара-музикант,

море – пляж,

стакан – скло,

виделка – ложка,

сніг – зима,

шпалери – стіна,

машина – дорога.

Вправа 2

Якщо в попередній вправі всі пари за змістом були схожі, то в даній вправі вже пропонуються не пов'язані між собою поняття.

Намет-кіт,

вішалка – озеро,

малина – дорога,

носок – цукор,

мама – книга,

інтернет – чоботи,

мавпа – окуляри,

вертоліт – насос,

гора – двір,

хоровод – школа,

цвях – машина.

 

Вправа 3

Ця вправа підніме у Вас і ваших дітей настрій. Для даної вправи необхідно як мінімум двоє людей. Суть завдання така:  Спочатку Ви називаєте якесь ім'я, наприклад Маша. Потім дитина повторює ім'я Маша і називає ще одне, припустимо Валера. Отже перший учасник (Ви) повторює два імені і продовжує ланцюжок третім і так далі. Переможеним вважається той, хто не зможе повторити всі імена ланцюжка по порядку. Невелика підказка: щоб спростити запам'ятовування хоча б своїх слів (Імен), називайте імена Ваших рідних, друзів, сусідів, знайомих.

 

Вправа 4

Ця вправа ідентична попередній, але тільки замість імен Вам необхідно називати слова з флори і фауни. Перед грою дайте дітям деякі поради, як краще запам’ятовувати. Перша порада: перед початком цієї вправи згадайте усі Ваші улюблені квіти. Потім згадайте квіти, які ростуть у вашому домі, у Ваших рідних і друзів. Далі пригадайте, яких тварин ви обожнюєте найбільше, і ось в цій послідовності і називайте спочатку квіти, потім тварин. І ще одна порада: після того як Ви або дитина назве квітку чи тварину, подумки уявіть цю квітку, тварина. Постарайтеся побачити його розмір, забарвлення, запах, і тоді ви правильно запам'ятайте послідовність слів від вашого партнера.

Вправа 5

Вам потрібно продиктувати слова, які наведені нижче, а завдання  дитини полягає в тому, щоб з цих слів скласти кілька речень. Отже, слова: Ліфт, двері, тигр, Мавпа, грати/гра, сусід, дресирувальник, ванна.

 

Наприклад: Вчора я стояв біля ліфта і раптом бачу, як повільно відчиняються двері  сусідньої квартири і звідти виходить величезний тигр, а на ньому сидить мавпа. Я, звичайно, злякався і побіг, але тигр з мавпою мене наздогнали і стали зі мною (ні за що не здогадаєтеся) – грати. Виявляється, наш новий сусід працює дресирувальником, і коли він мився у ванні, Мавпа зуміла відкрити двері, ну а далі ви вже знаєте...

 

А тепер спробуйте ви скласти кілька речень з цими словами. Більше фантазії, більше гумору, і тоді у вас все вийде.

 

Вправа 6

 

Якщо в попередній вправі пропоновані слова були нескладні і з них можна було легко скласти невелику розповідь, то в цій вправі вже важче пов’язати слова  одне з одним. Це, безумовно, ускладнює завдання, але ця трудність і потрібна нам, щоб змусити мозок працювати, а отже, і розвиватися.

Отже, слова: Захід, Світанок, мама, тигр, ліфт, праска, Мавпа, молоток, двері.

 

Нагадаю: при написанні розповіді будьте абсолютно вільні. Пишіть в будь-якому жанрі, який вам найбільше подобається. Головне, щоб у розповідях були присутні логіка і сенс і щоб їх було цікаво читати.

bottom of page