
_edited.png)
вітаємо на сайті
КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ
“Шевченківський
інклюзивно-ресурсний центр”
Шевченківської селищної ради

Скільки часу можна проводити з гаджетами, щоб не зашкодити зору?
З 2-3-річного віку дітям дозволяється давати телефон або планшет лише на 5-10 хв, з 4 років цей час можна збільшити до 15-20 хв, у 5-6 років — 30-40 хв.
Починаючи від 6 років, такий час має обмежуватися 1 годиною. А старші школярі можуть проводити перед екраном 1,5-2 год на день.
При цьому, аби уникнути погіршення зору, дітям 10-12 років спеціалісти рекомендують використовувати гаджети без перерви протягом 20 хв, 13-14 років — 25 хв, 15-16 — 30 хв.
Вправи для оченят, які сподобаються дошкільникам
Озвучуючи дитині вправи, обов’язково виконуйте їх разом з нею. Будьте зацікавленими, показуйте малюку техніку виконання, і він обов’язково почне повторювати за вами.
1. «Метелик»
Допоможіть дитині уявити, що її повіки і вії — це крильця прекрасного метелика. Запропонуйте їй поморгати оченятами, як махає крилами метелик — швидко і легко.
2. «Веселий годинник»
Під час цієї гри уявляємо, що очі є стрілками, які дивляться то вправо, то вліво: «тік-так». Необхідно виконати не менше 20 повторень, при цьому уважно стежити за рівним положенням голови дитини.
3. «Піжмурки»
При виконанні цієї вправи необхідно міцно заплющити очі, порахувати до 5, а потім їх широко розплющити. Можна при цьому ховати якийсь предмет чи іграшку, щоб дитина його шукала.
4. «Світлофор»
Для початку візьміть іграшкові автомобілі й побудуйте імпровізовану дорогу. Нехай дитина спробує побути світлофором. Вона має закривати то праве, то ліве око. Й регулювати пішохідні переходи.
5. «Хто кого передивиться»
Необхідно якнайдовше не кліпати очима. З кожним днем цей час почне збільшуватися. Як тільки дитина моргне, вона має заплющити очі і уявити, що спить.
6. «Далеко-близько»
На вікно необхідно прикріпити невелике коло. Дитину потрібно попросити переводити погляд з нього на більш далекий об’єкт. Наприклад, на вуличний стовп, дерево, сусідню будівлю.
7. «Масаж»
Попросіть дитину заплющити очі і погладьте подушечками пальців її повіки. Масажувати можна також вилиці та брови. Це допоможе поліпшити кровообіг і позитивно вплине на органи зору.
8. Віршик-потішка з елементами вправ
Очі швидко обертаємо,
Головою не хитаємо.
Вліво раз, два, три, чотири.
Вправо стільки ж повторили.
По колу очі обертаємо
І все навколо розглядаємо.
Раз — коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
І потім знову закружляли.
Зорова гімнастика, яку можна запропонувати молодшим школярам
Вона спрямована на зняття напруги з очних м’язів, їхнє тренування, а також на поліпшення кровообігу в тканинах очей. І якщо навчити дитину робити зорову гімнастику, це вміння стане дуже корисною звичкою в майбутньому.
1. «Робимо великі очі»
Потрібно сісти прямо. Міцно заплющити очі на 5 секунд, потім якомога ширше їх відкрити.
2. «Опускаємо жалюзі»
Нехай дитина швидко і легко покліпає очима 30 разів.
3. «Веселка»
Запропонуйте дитині уявити веселку, обвести її спочатку справа наліво, потім навпаки. Уявити веселку перевернутою, знову обести її очима. Об’єднати дві веселки в коло, обвести його очима в одному напрямку, потім в іншому.
-
Рухи мають бути м’якими, повільними.
4. «Погляд у вікно»
Намалюйте маркером на вікні точку. Нехай дитина обере за вікном віддалений об’єкт (будинок, вежу, дерево). Після цього вона має 3-5 секунд дивитися на обраний об’єкт, потім переводити погляд на точку.
5. «Вивчаємо геометрію»
-
Підготуйте заздалегідь допоміжний матеріал — зображення геометричних фігур (коло, квадрат, трикутник) і великий пензлик.
Прикріпіть заготовки на стіну. Попросіть дитину стежити за кінчиком пензлика тільки очима, не повертаючи голови. По черзі покажіть всі кути квадрата і трикутника, обведіть контури кола (за годинниковою стрілкою і проти), проведіть діагоналі у квадраті.
-
Потім запропонуйте дитині побути вчителем геометрії, а ви — побудьте учнем.
6. «Хрестики-нулики»
Нехай дитина намалює очима велике коло за годинниковою стрілкою, а потім — проти. Після цього можна намалювати хрестик: спочатку подивитися вправо вгору, вліво вниз, а потім — навпаки, провівши поглядом дві умовні лінії хрест-навхрест.
7. «Малюємо картину»
Запропонуйте дитині намалювати будинок, собаку, дерево, чоловічка. Але замість пензлика і фарб — використовувати погляд. Можна подати приклад, намалювавши очима якийсь нескладний малюнок.
Наостанок попросіть дитину закрити очі і уявити/згадати щось приємне й гарне (квіткову галявину, пляж біля моря, парк атракціонів).
8. «Малюємо носом»
Очі — не єдине вразливе місце школярів. Довге сидіння за комп‘ютером (телефоном) сприяє погіршенню кровотоку в області шиї, через що виникають напруга і навіть біль, а це, до слова, також впливає на зір. Запобігти цим неприємним наслідкам допоможе така вправа:
Запропонуйте дитині носом намалювати в повітрі якийсь предмет, цифру або букву. Спробуйте вгадати, що було намальовано.
Дітям дуже подобаються такі завдання, тому гімнастика вийде не тільки корисною, а й приємною. Пам’ятайте, що гімнастику для очей потрібно робити 2-3 рази на день, а кожну вправу повторювати по кілька разів.
Вправи для очей, які можуть виконувати старші школярі та дорослі
Кожну з цих вправ рекомендується повторювати не менше 10 разів:
1) Горизонтальні рухи очей: праворуч і ліворуч.
2) Рухи очними яблуками вертикально — вгору і донизу.
3) Рух очима по колу: за годинниковою стрілкою і в зворотному напрямку.
4) Інтенсивне заплющування і розплющування очей у швидкому темпі.
5) Рух очима по діагоналі: скосити очі в лівий нижній кут, потім по прямій перевести погляд догори. Після цього — в протилежному напрямку.
6) Часте кліпання очима.
7) Зведення очей до носа. Для цього до перенісся піднесіть палець і подивіться на нього — очі легко «з’єднуються».
8) Погляд в далечінь.
Потрібно підійти до вікна, уважно подивитися на близьку, добре видиму деталь (наприклад, віконну раму). Потім спрямувати погляд у далечінь, намагаючись побачити максимально віддалений предмет.
9) Малювання очима літери «S» — спочатку в горизонтальному положенні, потім у вертикальному.
10) Креслення очима вертикальних дуг — спочатку за годинниковою стрілкою, потім — проти.
За перших ознак втоми очей, можна також заплющити очі на 1 хвилину і так посидіти. Спеціалісти також рекомендують при цьому потерти руки і прикрити ними очі. Але для цього потрібно бути впевненими в тому, що вони чисті (пам’ятаємо про небезпеку вірусів).
Під час виконання цих вправ м’язи очей розслаблюються і відпочивають, тож подальше навантаження на очі сприймається набагато легше.
Така зарядка для очей корисна не тільки для школярів, вона не завадить і дорослим людям (особливо тим, чия робота передбачає щоденну роботу за комп’ютером).